V Kolíně už broučci spinkají…

Zima už se chystá, příroda jde spát, a proto Mateřské centrum KidzTown a 30 dobrovolníků uspořádalo poetickou akci pro rodiny ze své komunity. Uspávání broučků na zimu se konalo potřetí. Ve čtvrtek 11. listopadu 2021 se děti a jejich rodiče se sešli na kraji lesoparku Borky, který byl nádherně osvícený světýlky a svíčkami, chvojím a prošli si kouzelnou cestu a uspávali broučky na zimu, aby se jim hezky usínalo.

Už zdálky bylo díky světýlkům vidět, že atmosféra je krásná, podzimní a laskavá. Dobrovolníci KidzTown byli převlečení za broučky a ve svém stánku vítali nově příchozí. Ti zaplatili vstupné 70 korun na rodinu, zvolili jednu ze dvou délek tras a dostali “postýlku” pro broučka.

Na kraji parku se nachází také bistro, které provozuje jedna za maminek navštěvující klubík. Petra má dvě děti a je to akční, ochotná a bystrá žena, se kterou je radost spolupracovat. Nabízí výborný nealko punč s kousky ovoce a skořicí, svařený hruškový mošt s kořením, děti ocení teplou kukuřici s máslem, párek v rohlíku a tatínky potěšil pořádný hambáč do ruky…

Všichni jsou natěšení a navzájem si hodnotí lampiónky, lampičky a lucerničky. Je tu i pár dětí, které si pár dní předtím v tvořivém kroužku KidzTown s Jarčou vyrobily lucerničky ve tvaru muchomůrky červené.

Rok od roku roste počet rodin, které se účastní. Letos jich bylo neuvěřitelných 150, a tak je tahle akce pravděpodobně na své hranici, kdy už nemá kapacitu rozrůstat se dál. Dobré zboží se prostě chválí samo. Poznáváme známé tváře z klubíku, ale i z kolínského sboru. Je tu pastor Církve Kolín Martin Penc s dcerou. Dcera biskupa Apoštolské Církve Eliška Moldanová tu pomáhala už odpoledne. Ve stánku pomáhají současné i bývalé studentky Vyšší odborné školy misijní a teologické. Však ono té práce už s přípravami bylo nemálo: Vyrobit 245 broučků, všechny lucerničky, výzdobu, domečky pro broučky, nebo třeba plakáty – na tom se muselo vystřídat několikero ochotných rukou.

Na úvod přečetl úryvek z Karafiátových broučků zástupce biskupa Apoštolské církve Radek Smetana. Na kultivovanosti jeho přednesu je vidět, že má v mluvení před veřejností praxi a kdo chtěl, mohl se tak nechat vtáhnout do kouzla Broučků.

Zazní Svěrákova a Uhlířova Mravenčí ukolébavka a rodiny rozdělené do dvou skupin podle délky trasy, se pod vedením berušky Mirky Smetanové a broučkové víly Páji Berdarové vydávají na cestu. Nejdříve je čeká okruh s prohlídkou roztomilých broučích domečků, které připravily děti z místních školek, rodinného centra, ale od rodin kolem KidzTownu.

Dál pokračuje cesta lesem. Je tma, ale je vyznačená lucernami se svíčkami a děti se nebojí a užívají si atmosféru. Taky od nikoho neslyším žádné strašení, vydírání bubákem a snahu vytěžit ze zážitku poslušnější dítě. A není to náhoda. “Klubík” přitahuje určitou komunitu lidí a o tom není pochyb. Už samotné nastavení Mirky Smetanové a jejích kolegů to způsobuje…

Závěr je opravdu okouzlující. Tanec osvícených nočních motýlů za lehkého zvuku hudby něžně naznačil uspání broučků a konec trasy ve tmě. Okruhem jsme došli zpátky k hřišti u bistra a tam jsme společně zazpívali znovu Mravenčí ukolébavku, která už se za těch pár let stala hymnou téhle akce. Každá rodina si při odchodu vyzvedla svého broučka se zavřenými očky a bude se o něj přes zimu starat, aby byl v teple a bezpečí… Protože možná – na jaře – bude zase příležitost je společně probudit.

"Díky všem za dnešní krásný podvečer! Přišlo vás opravdu hodně a vytvořili jste krásnou světýlkovou atmosféru. U vás se budou mít naši broučci dobře, o tom nepochybuju! Hlídejte je poctivě, může se stát, že je na jaře společně probudíme."
Miroslava Smetanová
vedoucí Mateřského centra KidzTown

Pár reakcí účastníků:

“Moc jsme si to včera s dcerkami užily. Byly jsme poprvé, ale určitě ne naposled. Děkujeme. O broučky se budou dcerky pečlivě starat.” Jiřina Jiříkovská.

“Také děkujeme za krásný čtvrteční večer. Bylo to krásné a holky si to užily.” Hanka Bubnová

“Děkujeme za akcičku. Bylo to moc hezké. Brouček na ustláno v pokojíčku. Celé to bylo vydařené a přednes z Broučků byl super začátek!” Vendula Francová

A na závěr poděkování všem, kteří pomohli::

“Děkuji městu Kolín za finanční podporu 4 000 Kč, společnosti Datart za slevu na nový reproduktor, Bistro U Stapu za zázemí, pomoc a občerstvení, Střední odborné škole podnikání a mediální tvorby Kolín za fotografie, tanečnicím Fit Studio Energy pod vedením trenérky Denisy Tiché Csomorové za tanec nočních motýlků, studentům Vyšší odborné školy misijní a teologické, MŠ Bezručova a MŠ Emilia za broučí domečky, své rodině a přátelům KidzTownu. Děkujeme návštěvníkům za účast. Nejen, že jsme šťastní, že se vám akce líbila, ale navíc nám vstupné pomohlo pokrýt cenu reproduktoru, a tak budeme mít dobrý zvuk i pro další akce.” Miroslava Smetanová

autor článku: ZK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *